• خرداد ۱۷, ۱۴۰۲
 • آدرس » ارومیه - خیابان حسنی - برج آسمان - طبقه ۷ - واحد ۷۰۱
 • دستگاه نوروفیدبک

  دستگاه نوروفیدبک

  نوروفیدبک که بازخورد عصبی نیز به آن گفته می شود جزء پیشرفته ترین وسایل پزشکی نوین است که در کلینیک تخصصی گفتاردرمانی طنین از آن استفاده می شود .

  نوروفیدبک در چه مواردی کاربرد دارد ؟

  نوروفیدبک  در درمان اختلال کم توجهی ، بیش فعالی ، اختلالات اضطرابی ، افسردگی ، میگرن ، ارتقاء عملکرد ورزشی ( مثل شطرنج و تیراندازی ) یا بهبود عملکرد موسیقی کاربرد دارد.

  فواید نوروفیدبک:

  این روش در ارتقاء توانمندی ها و مهارت های مختلف ذهنی و شناختی مانند بهینه سازی تصمیم گیری، افزایش خلاقیت، تقویت حافظه، افزایش تمرکز، کاهش استرس و اضطراب و افزایش هماهنگی جسم و بدن ( به ویژه در ورزشکاران) تاثیر فوق العاده ای دارد. نوروفیدبک قابلیت باز آموزی فعالیت امواج مغزی برای کسب بهترین عملکرد در ورزشکاران حرفه ای رشته های مختلف ورزشی را فراهم می کند. برای مثال برای آرام سازی ذهن هنگام تیراندازی با کمان می توان از نوروفیدبک کمک گرفت. مورد دیگر تاثیر گذاری نوروفیدبک بر ورزش، افزایش تعادل فیزیکی در نوروفیدبک با بازخوردی که از امواج ارائه می دهد مغز را در تنظیم فعالیت های خود کمک می کند. وقتی امواج خاصی را در مغز مورد آموزش قرار می دهیم در نهایت در رفتار بهبود حاصل می شود. در کنار فواید مربوط به نوروفیدبک ، فواید دیگری هم در رابطه با بعضی رفتارها دارد برای مثال خطاهای کمتری در هنگام حل مسئله اتفاق می افتد. زمان واکنش بهبود می یابد و پایدار می شود، شب ادراری و دندان قروچه شبانه برطرف شده ، تیک های حرکتی و صوتی از بین می روند، وسواس و اضطراب فروکش می کند، افسردگی نابود می شود و حتی ضریب هوشی افزایش یافته و دست خط بهتر می شود. همچنین باعث بالا بردن دقت و تمرکز در افراد می شود.

  نوروفیدبک دارای تأییدیه FDA آمریکا می باشد .

  نوروفیدبک٬ یک تکنولوژی درمانی جدید و بسیار موثر است. این درمان ابتدا در آمریکا مورد استفاده قرار گرفت و با مشخص شدن تاثیرات مثبت آن٬ به اروپا و سایر نقاط جهان گسترش یافت. اثرات درمانی بسیار خوب و ماندگار٬ نبود عوارض جانبی منفی و طول کوتاه دوره درمان نسبت به دارو درمانی و سایر شیوه ها، باعث شد که سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) نیز این درمان را مورد تایید قرار دهد. در حال حاضر از درمان نوروفیدبک بر روی طیف گسترده ای از بیماری های خلقی و شناختی استفاده می شود. اما چند بیماری وجود دارند که تاثیر درمان نوروفیدبک بر آن ها این فرآیند یک فرآیند یادگیری ، با استفاده از تکنولوژی کامپیوتر است و هدف آن آموزش خود تنظیمی به مغز است، سعی دارد به مغز یاد دهد که چگونه که چگونه خود را تنظیم کند. در واقع مانند آینه ای کم و کاستی های مغز را به خودش نشان می دهد و با بازخوردی که از امواج مغزی ارائه می دهد، مغز را در تنظیم فعالیت های خود کمک می نماید. الگوی امواج مغزی هر فرد حالات مختلف روانی را به وجود می آورد. در واقع کارکرد مناسب یا نامناسب مغز ما سبب طبیعی بودن یا غیر طبیعی بودن تولید امواج در مغز می شود. مشکلات مختلف روانی در حقیقت حاصل کارکرد نامناسب مغز و در نتیجه تولید الگوی ناصحیح امواج مغزی می باشند. لذا مغز انسان نیز مانند هر سیستم پیچیده دیگری نیاز به تنظیم و رفع نحوه درمان: در درمان نوروفیدبک٬ از امواج مغزی و بازخورد آن به بیمار برای درمان مشکل استفاده می شود. بسته به نوع و شدت بیماری٬ الکترودهایی به مناطق مختلف سر و گوش ها وصل می شود. این الکترودها امواج مغزی آن ناحیه از مغز را دریافت و به رایانه ارسال می کنند. رایانه نیز این امواج را پردازش می کند و به صورت شکل هایی خاص از امواج و تصاویر به درمانگر و خود بیمار نشان می دهد. بیمار در مقابل نمایشگر رایانه می نشیند و با مشاهده الگوی امواج خود،  سعی می کند که با فکر خود آن ها را به حالت مطلوب و مناسب بازگرداند. با تکرار این روش در جلسات متعدد٬ مغز بیمار به تدریج به حالت ایده آل و مناسب می رسد و در واقع یاد می گیرد که در حالت مناسب باقی بماند و حالت موجی که باعث بروز علائم بیماری می شود را نداشته باشد. بدین ترتیب علائم بیماری از بین می رود و بیمار به حالت معمول و سالم خود می رسد.